Aktualności


Upiększone osiedla dzięki aktywizacji mieszkańców w Dąbrowie Górniczej
2018-09-25


Za nami 15 intensywnych spotkań z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej, z którymi rozmawialiśmy o newralgicznych elementach przestrzeni miejskiej i osiedlowej, zaplanowaliśmy zmiany, a następnie wspólnie je wdrożyliśmy realizując m.in. nowe nasadzenia drzew i krzewów, montaż ławek, budowę piaskownicy czy rozmieszczenie tabliczek zachęcających do sprzątania po swoich pupilach.

Mikrowydarzenia zostały zrealizowane przy ścisłej współpracy z naszym partnerem – Fundacją Laboratorium Architektury LAB 60+ – na zlecenie Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Projekt zakładał aktywizację lokalnych społeczności wokół działań wynikających z potrzeb mieszkańców, w obszarach rewitalizacji objętych projektem „Wsparcie lokalnych społeczności lokalnych społeczności w obszarach rewitalizowanych Dąbrowy Górniczej, Etap I”, tj. w osiedlach: Łączna, Mickiewicza/Norwida oraz w dzielnicy Ząbkowice.

W pierwszej turze wydarzeń zapraszaliśmy mieszkańców do określenia zarówno lubianych, jak i niechętnie uczęszczanych przez nich miejsc w okolicy. Realizowaliśmy spacery badawcze i pracowaliśmy z mapami osiedli. Następnie wspólnie z uczestnikami projektowaliśmy zmiany poszczególnych elementów przestrzeni: określaliśmy szczegółowe miejsca, liczbę i zakres oczekiwanych zmian oraz ustalaliśmy priorytety z uwzględnieniem możliwości włączenia się w działania ze strony uczestników spotkań. Podczas kolejnych spotkań przystąpiliśmy do wykonania ustalonych prac i w ten sposób powstały:

  • na osiedlu Łączna – wrzosowisko, plac aktywnej zabawy (kolorowe gry asfaltowe) oraz piaskownica,
  • na osiedlu Mickiewicza – nasadzenia drzew i tabliczki zachęcające do sprzątania po psach,
  • na osiedlu Norwida – kącik relaksu: ławki, nasadzenia krzewów niskich i tabliczki zachęcające do sprzątania po psach,
  • w dzielnicy Ząbkowice – nasadzenia drzew i krzewów oraz budki lęgowe.
Na zakończenie projektu z całą pewnością możemy przyznać, że cele wydarzeń zostały zrealizowane. Uczestnicy mikrowydarzeń zaangażowali się we wspólną pracę na rzecz otaczającej ich przestrzeni, a dodatkowo zintegrowali się ze współmieszkańcami osiedla poprzez rozmowy i wspólne podejmowanie decyzji.
Poniżej krótka fotorelacja z wydarzeń:

LAB60 dąbrowa górnicza  LAB60 dąbrowa górnicza

LAB60 dąbrowa górnicza  LAB60 dąbrowa górnicza

LAB60 dąbrowa górnicza  LAB60 dąbrowa górnicza

LAB60 dąbrowa górnicza  LAB60 dąbrowa górnicza