„Miasta Przyszłości”
Przyjazne Starzeniu się

Na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) we współpracy z Fundacją Lab60+, podjęliśmy się wypracowania i wdrożenia standardów „Miast przyszłości” przyjaznym starzeniu się dla 41 gmin zrzeszonych w Metropolii. Założenia projektu oparte były na koncepcji WHO i obejmowały osiem kluczowych komponentów odnowy miejskiej: transport, przestrzenie publiczne i budynki, mieszkalnictwo, partycypacja społeczna, szacunek i inkluzja społeczna, partycypacja obywatelska i zatrudnienie, komunikacja i informacja, wsparcie społeczności i usługi zdrowotne.

Pierwszym etapem działań było przeprowadzenie szczegółowej analizy obecnych usług miejskich na terenie GZM, aby ocenić ich dostosowanie do założeń starzejącej się populacji. Dzięki ankietom wypełnionym przez przedstawicieli poszczególnych miast Metropolii zidentyfikowaliśmy wyzwania związane z odnową miejską w kontekście zmian demograficznych. Przeprowadzona diagnoza, także na podstawie przeprowadzonych konsultacji i warsztatów, pozwoliła zaproponować konkretne rozwiązania dla trzech typów gmin: dynamicznych, stabilnych i kurczących się. Podczas warsztatów przekazywaliśmy wiedzę reprezentantom JST, jak najlepiej wykorzystać potencjał każdego typu gminy w oparciu o konkretne rozwiązania wobec wyzwań demograficznych, które sprawdzają się w innych miastach danego typu.

Przygotowane przez nas diagnozy, analizy, opracowania, wnioski i rekomendacje posłużyły Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do lepszego przygotowania jej członków do zmian w strukturach demograficznych lokalnych społeczności.

Scroll to Top